Roma 2001. Gdzie są dzisiaj zdobywcy ostatniego scudetto dla rzymian?

Roma 2001. Gdzie są dzisiaj zdobywcy ostatniego scudetto dla rzymian?

Powracamy z kolejną odsłoną naszego cyklu “Gdzie oni są?”. Tym razem zobaczymy co się obecnie dzieje ze zdobywcami mistrzostwa Włoch sezonu 2000/01.

Francesco Antonioli

Po opuszczeniu Romy w 2003 r. grał jeszcze w Sampdorii, Bolognii i Cesenie. W ostatnim klubie zakończył karierę piłkarską w 2012 roku. Pozostał z nim związany i od 2013 r. pełni tam rolę trenera bramkarzy.

Cristiano Lupatelli

Przez resztę kariery, podobnie jak w Romie, pełnił funkcję rezerwowego bramkarza we włoskich klubach. Od 2018 r. pracuje jako trener bramkarzy w kadrze U-23 Juventusu. Ostatnio więc miał okazję przez tydzień pracować z Andreą Pirlo.

Walter Samuel

W 2004 r. przeniósł się do Realu Madryt, gdzie nie spełnił oczekiwań i po sezonie wrócił do Włoch reprezentować Inter. W Mediolanie grał niemal dziesięć lat zdobywając wszystkie możliwe tytuły. Karierę zakończył w FC Basel w 2016 r. W zeszłym ukończył kurs trenerski w Coverciano, więc możemy się spodziewać, że w najbliższym czasie obejmie jakąś drużynę.

Antônio Carlos Zago

Zakończył karierę w 2007 r. w Santosie. Przeszedł kurs trenerski w Brazylii i od 2009 rozpoczął swoją karierę trenerską, głównie trenując kluby ze swojej ojczyzny m.in Palmeiras i Juventude. Miał krótki epizod jako asystent trenera w Romie w 2013 r. u boku Andreazzolliego. Aktualnie prowadzi japońskie Kashima Antlers.

Jonathan Zebina

Od 2004 r. reprezentował Juventus, gdzie spędził 6 lat. Jeden sezon spędził w Brescii, a potem wrócił do Francji. Karierę zakończył w 2014 r, w drugoligowym Arles-Avignon. W tym samym roku został honorowym prezydentem miejscowości Wissous, gdzie organizuje imprezy sportowe promowane swoim nazwiskiem.

Cristiano Zanetti

Po zdobyciu Scudetto odszedł do Interu. Następnie kontynuował karierę w Juventusie, Fiorentinie i Brescii. Po zakończeniu kariery został trenerem. Rozpoczął swoją prace w 2012 r. trenując młodzieżówki Pisy, a następnie Prato. Ostatni raz na ławce trenerskiej zasiadł w sezonie 17/18 prowadząc Massese. Aktualnie nie trenuje żadnego zespołu.

Damiano Tommasi

Do zeszłego sezonu pozostał czynnym zawodnikiem reprezentując La Fiorita z San Marino chcąc pomóc temu zespołowi przejść jak najdalej w kwalifikacjach do europejskich pucharów. Występował wyłącznie w tych rozgrywkach, niestety bez skutecznie i jego drużyna od 2015 r. nie wygrała żadnego dwumeczu. Ostatni mecz rozegrał 27 czerwca 2019 roku przeciwko UE Engordany z Andory. Od 2011 roku pełni funkcję prezydenta Włoskiego Stowarzyszenia Piłkarzy.

Hidetoshi Nakata

Karierę zakończył w 2006 r. w Boltonie w wieku 29 lat. Od 2015 r. jest współwłaścicielem restauracji Koko w Hong Kongu, która specjalizuje się w podawaniu sake (japońskiego alkoholu), serwowanego przez samego Nakate. Stworzył też własną edukacyjną aplikacje mobilną “Sakenomy”, mającą rozszerzać wiedze jej użytkowników na temat tego napoju.

Emerson

Wielokrotny reprezentant Brazylii nadal jest czynnym zawodnikiem i występuje w American Premier Soccer League reprezentując barwy Miami Dade FC.

Gaetano D’Agostino

Karierę zakończył w Rzymie w zespole Lupa Roma F.C. w 2016 r. W tym samym roku rozpoczął karierę jako szkoleniowiec przejmując Anzio. Aktualnie jest szkoleniowcem Lecco, które gra w Serie C Grupa A. Parę dni temu wygrali swój mecz w pierwszej kolejce tego sezonu z Giana Erminio 1:0 u siebie.

Vincenzo Montella

Po ostatniej nieudanej przygodzie w prowadzeniu Fiorentiny w 2019 roku pozostaje bezrobotnym trenerem. Prawdopodobnie gdy na stole pojawi się dogodna oferta powróci on na ławkę trenerską w Serie A.

Gabriel Batistuta

“Batigol” przez cała karierę miał problemy z kostkami, ale po jej zakończeniu zaczęły one doskwierać jeszcze bardziej. Sam miał prosić lekarza o amputowanie mu obu nóg, gdyż ból był tak silny, że nie był wstanie pójść do toalety. Po 2014 r. przeszedł on operacje, gdzie założono mu śruby, ponieważ jego ścięgna były kompletnie zniszczone. Niestety po tym wciąż doskwierał mu ból stawu skokowego, którego operacje przeszedł w 2019 roku.

Marco Delvecchio

W Romie spędził 10 lat i opuścił ją w 2005 r. Karięrę zakończył w 2009 roku w Pescatori Ostia. W 2012 wystąpił we włoskiej edycji programu Tańca z Gwiazdami. Obecnie jest ekspertem piłkarskim w jednej z rzymskich rozgłośni radiowych.

Abel Balbo

Karierę zakończył w 2002 r. w Boca Juniors. W 2007 r. ukończył kurs trenerski. Miał krótki epizod w trenowaniu Treviso w Serie B oraz Arezzo w Serie D. Aktualnie jest komentatorem stacji RAI.

Francesco Totti

Na koniec oczywiście król wiecznego miasta. Od czasu zmiany właściciela w AS Romie na Dana Friedkina mówi się, że ma on wrócić do klubu, z którego odszedł przez konflikt z Pallottą. Nie wiadomo na razie jaką funkcje miałby pełnić. Wszystko może się wyjaśnić w najbliższym czasie. Totti po odejściu z Romy jednak nie próżnował. Wystąpił w telewizyjnym reality show oraz założył własną agencję menadżerską.

Komentarze