Zostawić czy oddać Cristiano Ronaldo?

Zostawić czy oddać Cristiano Ronaldo?

Ostatnimi czasy pojawiły się w mediach plotki, że Cristiano Ronaldo mógłby opuścić Juventus po tym sezonie. Sugeruje się, że może on przejść do PSG. W tekście poniżej postaram się przeanalizować jakie korzyści i negatywne skutki miałyby miejsce, gdyby do tego doszło. Przedstawię poniżej zestaw “plusów i minusów”, lecz samą ocenę tego, czy byłby to dobry, czy zły ruch ze strony władz klubu, oraz czy w ogóle jest on potrzebny, pozostawię Wam.

Pozytywy odejścia Ronaldo

Zejście z listy płac

Jeden z dwóch najlepszych piłkarzy w naszych czasach, którym bezsprzecznie jest Cristiano Ronaldo musi zarabiać najlepiej w zespole. Według Corriere dello Sport Portugalczyk kosztuje 64 mln euro rocznie. Jest to ogromnie duża suma, nawet biorąc pod uwagę, że wielki klub jakim jest to Juventus. Po odejściu te pieniądze mogłyby być przeznaczone na coś innego (choćby transfery lub inne inwestycje). Tym bardziej, że zainwestowane w pensje pieniądze nie przyniosły celu, jaki był stawiany z jego przyjściem, czyli upragnionego triumfu w Lidze Mistrzów.

Zarobek na transferze

Aktualnie CR7 na transfermarkt.com jest wyceniany na 60 mln euro. Nawet jeśli Juvenstus miałby go sprzedać za taką sumę, choć osobiście sądzę, że mogłoby to być nawet 70/80 mln euro, to jest to duże zastrzyk gotówki. Po za opcją gotówkową wchodziłaby również możliwość wymiany na innego zawodnika lub zawodników. Plotki mówiące o przejściu do PSG rozważały opcję wymiany za Neymara (oczyśćcie z odpowiednią dopłatą z wyższą wartością Brazylijczyka). Taka opcja byłaby do rozważenia dla Juve z racji tego, że Neymar jest o dokładnie 7 lat młodszy, więc jego perspektywa gry oczywiście jest dłuższa.

Taktyka i miejsce dla innych zawodników

Jak wiadomo mając takiego zawodnika w swoim zespole główna część taktyki jest ustawiana pod niego. Ogranicza to tym samym pełne wykorzystanie potencjału takich zawodników jak Dybala, Chiesa czy Kulusevski. Oczywiście jak Ronaldo jest zdrowy zawsze chce grać we wszystkich meczach i pełne 90 minut. Ogranicza to nieco rotacje na pozycji na której gra Portugalczyk. Walka o miejsce w składzie, dla młodszych zawodników z CR7 jest nie tyle nie realna, co wręcz nie możliwa.

Frustrated Cristiano Ronaldo Storms Off Pitch, Leaves Stadium?

Negatywy odejścia Ronaldo

Poziom sportowy

Nie da się ukryć, że będąc w wieku 35 lat wciąż jest główną siła ofensywną w ataku Juventusu. Jest gwarancja co najmniej 30 bramek we wszystkich rozgrywkach.  Potrafił też samodzielnie wygrać mecze, przy słabej grze swojego zespołu, jak choćby w pamiętnym spotkaniu 1/8 finału LM z Atletico. Brak tego zawodnika w wyjściowej jedenastce chociażby w tym sezonie pokazał, że Juve ciężko się bez niego obejść. Czy po jego odejściu, byliby wstanie szybko uzupełnić jakość, jaką gwarantuje CR7?

Mentalność zwycięscy

Cristiano pod tym względem najbardziej wpasowuje się w ideologię Bianconerich. Na boisku i poza nim nie tylko wpływa na grę, ale również na mentalność całego zespołu, windując poprzeczkę co raz wyżej. Swoją samą obecnością motywuje on swoich kolegów do równie ciężkiej pracy. Widząc ją, ciężko jest nie dawać z siebie maksimum możliwości na treningach. Jest inspiracją dla całego pokolenia młodych piłkarzy i sama możliwość gry, czy trenowania z nim, znacząco poprawia morale. Ronaldo jest także jednym z liderów w szatni Starej Damy, którego ciężko byłoby kimkolwiek zastąpić kimś równie zdeterminowanym do osiągania sukcesu.

Strata marketingowa

Odejście Cristiano Ronaldo wiąże się oczywiście nie tylko ze stratą sportową, ale także stratą marketingową. Portugalczyk samym swoim przyjściem wywołał ogromny ruch na mediach społecznościowych włoskiego klubu. W tym czasach jest to niezwykle ważne, a CR7 gwarantuje zwiększenie liczby ludzi śledzących jego grę. Tym samym większa ilość interesujących się losami klubu, do czego dąży każdy zespół na świecie. Sam fakt posiadania w swoim składzie Ronaldo daje szeroko pojętą rozpoznawalność na wielu płaszczyznach dla Juventusu jak i samej Serie A. Przyciąga on za sobą także rzeszę sponsorów. Jego odejście równałoby się jednoznacznie ze straceniem wszystkich tych atutów.

Komentarze