Udinese Calcio – nic więcej niż utrzymanie

Udinese Calcio – nic więcej niż utrzymanie

Nie jest lekko być kibicem Udinese, ostatnie sezony to walka o utrzymanie, serie porażek skutkujące regularnymi roszadami trenerów (w 2018 roku klub prowadziło aż czterech szkoleniowców!). Wypadałoby zadać pytanie czy ruchy kadrowe w tegorocznym mercato przyniosą poprawę, a trener Igor Tudor pokaże, że jest dobrą opcją na dłużej a nie tylko kołem ratunkowym ? Dotychczas praca Chorwata na Dacia Arena polegała na wyciąganiu zespołu z głębokiego kryzysu, z miejsca bez czasu na specjalne przygotowania. W obu przypadkach 41-latek poradził sobie nieźle, utrzymując Zebry w lidze. Teraz szkoleniowiec ma za sobą cały okres przygotowawczy a samo Udine z nim za sterami powinno grać bardziej ofensywną piłkę.

Tegoroczne lato sprowadziło do drużyny kilku nowych graczy. Serie B na Serie A zamienili doświadczeni Illija Nestorovski i Mato Jajalo. 29-letni IIlija to regularny reprezentant Macedonii Północnej, a w minionym sezonie zdobył 14 bramek w lidze dla Palermo, Jajalo to z kolei środkowy pomocnik specjalizujący się w odbiorze piłki dodatkowo znający realia ligi, gdzie w dotychczasowej karierze zgromadził 95 występów. Pozostali dwaj gracze to Brazylijczycy Rodrigo Becao i Walace. Zarówno jeden i drugi to defensywni gracze, 23-letni Becao ma za sobą dobry sezon w barwach CSKA Moskwa, mierzy 191 cm wzrostu i chętnie bierze udział w rozgrywaniu piłki, problemem pozostaje niestety głowa a konkretnie przytrafiający mu się brak koncentracji na tym co dzieje się na boisku. Nieco inaczej ma się sytuacja z Walacem, który w Europie dotychczas radzi sobie średnio a obie jego poprzednie ekipy (HSV, Hanover 96) skończyły w 2.Bundeslidze. Oczywiście złotego medalisty z igrzysk 2016, nie należy z góry skreślać a jego polem do popisu powinna być gra w destrukcji. Nie wiadomo również jak zapatrywać się na wypożyczenie Kena Sema, reprezentant Szwecji, który przenosi się do drużyny z Udine z Watfordu gdzie wystąpił w 17 spotkaniach.

Dla końcowego wyniku, najbardziej istotny może być jednak transfer z klubu… Jak wiadomo Rodrigo De Paul, ma zamiar odejść z zespołu co z perspektywy tego jak bardzo ważny był to minionym sezonie gracz z pewnością nie napawa optymizmem. Argentyńczyk miał wprost zadeklarować że chce grać w Lidze Mistrzów, oczywiście kwota z potencjalnego transferu byłaby spora, nie ma jednak co oczekiwać że rządząca klubem rodzinna Pozzo zainwestuje ją w „piłkarza na już”. Nadchodzący sezon powinien być istotny z perspektywy bramkarza Juana Musso i pomocnika Rolando Mandragory. Pierwszy już w minionym sezonie prezentował umiejętności potwierdzające spory potencjał. Włoch z kolei jeśli nie chce w najbliższej przyszłości dołączyć do peletonu niespełnionych talentów, to musi po prostu pokazać się lepiej.

Z perspektywy polskiego kibica istotne jest też to jaką rolę w planach Tudora odegra Łukasz Teodorczyk, na pewno 1 bramka zdobyta w debiutanckim sezonie nie jest czymś szczególnym. Pamiętajmy też, że zawodnikowi nie dopisywało również zdrowie, co przy trzech trenerach praktycznie uniemożliwiło złapanie formy. Biorąc pod uwagę charakter zawodnika nie należy jeszcze przekreślać jego kariery we Friulani. Jeżeli chodzi o konkurencję w ataku najpoważniejszym rywalem Polaka wydaje się być obecny kapitan zespołu Kevin Lasagna dla którego 6 trafień z pewnością powodem do satysfakcji nie jest. Jeżeli mówimy o zawodnikach którzy już opuścili klub to najbardziej szkoda straty weteranów Valona Behramiego, jak i powracającego z wypożyczenia Stefano Okaki (razem z nim wypożyczenia kończą tez Marvin Zeegelaar, Ben Wilmot, Sandro ) a na wypożyczenie z klubu udał się drugi bramkarz Simone Scuffet.

Podsumowując możliwości Zebrette, mówimy o zespole młodym (średnia wieku 25 lat, to niszowy wynik w Serie A) i niespecjalnie wzmocnionym ale prowadzonym przez trenera, który już dwa razy powierzone zadanie mu wykonał. Na horyzoncie raczej nie widać Udine w roli czarnego konia zawodów. Nie można tez z góry wykluczyć nieprzemyślanych impulsywnych decyzji zarządu dotyczących trenera. Optymistycznym scenariuszem dla klubu jest po prostu utrzymanie.

Prognoza Serie A Polonia: Miejsca  16-18

Przyszli: Rodrigo Becao (EC Bahia, 1.6 mln euro), Walace (Hannover 96, 6 mln euro), Ilija Nestorovski (Palermo, wolny transfer), Mato Jajalo (Palermo, wolny transfer), Ken Sema (Watford, wypożyczenie)

Odeszli: Valon Behrami (FC Sion, wolny transfer), Sandro (Genoa, koniec wypożyczenia), Simone Scuffet (Spezia Calcio, wypożyczenie), Stefano Okaka (Watford, koniec wypożyczenia), Marvin Zeegelaar (Watford, koniec wypożyczenia), Ben Wilmot ( wszyscy Watford, koniec wypożyczenia)

Komentarze