W tęsknocie za dawnymi czasami, gdzie dzisiaj znajduje się Siena?

W tęsknocie za dawnymi czasami, gdzie dzisiaj znajduje się Siena?

Kilkanaście dni temu na naszym portalu światło dzienne ujrzał wywiad z twórcami polskiej strony poświęconej Palermo. Dzisiaj kontynuujemy tę drogę i przedstawiamy rozmowę z polskim kibicem Sieny, z którym poruszamy tematy obecnej sytuacji klubu, jego prognoz na przyszłość i kluczowych postaci.

1. Gdzie obecnie znajduje się Siena i w jakiej jest kondycji sportowo-organizacyjnej?

Może na początek przybliżymy nieco sytuację bankructwa, gdyż nie wszyscy po prostu (szczególnie młodsi) kojarzą ten klub. Sezon 2012/13 … ostatni sezon AC Sieny w najwyższej klasie rozgrywkowej we Włoszech, 19 miejsce w lidze, spadek do Serie B i problemy finansowe. Jeszcze wtedy nie wiedziałem, że rok później klub, któremu kibicuję przestanie istnieć, ale cóż tak się właśnie stało. Prawdziwy strzał w serducho dla 15-letniego wówczas chłopaka jakim byłem, ale może od początku. Pierwszy sezon po spadku do Serie B, rok 2013/2014, to były wielkie nadzieję na szybki powrót do elity. No właśnie, skończyło się tylko na nadziejach. AC Siena, dziewiąta drużyna sezonu na zapleczu włoskiej ekstraklasy była w coraz gorszej sytuacji. Klub nie zdołał wywalczyć awansu do Serie A, bo w trakcie rozgrywek nie był w stanie wypłacić na czas pensji i honorariów dla pracowników klubu za co włoska federacja ukarała Sienę odjęciem ośmiu punktów. Niewypłacalność klubu spowodowana była aferą finansową w Italii. Główny sponsor drużyny – Banca Montepaschi di Siena po ujawnieniu szczegółów skandalu zbankrutował i z dnia na dzień pozostawił klub bez pieniędzy na dalsze funkcjonowanie. Na Sienę spadła kolejna zła wiadomość. Dotychczasowy prezydent, Massimo Mezzaroma, po 10 latach spędzonych na tym stanowisku (dwie kadencje: 2003-2010, 2011-2014) ogłosił, że rezygnuje z pełnionej funkcji. 15 lipca 2014 roku, działacze ogłosili bankructwo i nie zgłosili klubu do rozgrywek. AC Siena przestała istnieć. Dzisiaj klub występuje pod nazwą Robur Siena i już w sezonie 14/15 wystartował w rozgrywkach Serie D, które w tym samym sezonie wygrał i awansował do Serie C, gdzie występuje do dziś. Kibice mimo bankructwa pozostali wierni i przychodzą cały czas dopingować swój zespół na Stadio Artemio Franchi. Wtedy też Siena pobiła rekord sprzedanych karnetów w Serie D, który później został przebity przez Parmę, a obecnie rekord ten należy do Palermo. Dzisiaj Robur Siena występuje w rozgrywkach Serie C w Grupie A, gdzie na stan dzisiejszy (17 luty 2020) plasuje się na piątej pozycji, która daję możliwość walki w play-off o awans do Serie B. Siena była bardzo blisko awansu do Serie B, kiedy to 2 lata temu przegrali finał play-off z Cosenzą i niestety nie udało się otrzymać promocji do wyższej ligi, czego bardzo żałuję. Sytuacja pod nowymi sterami, Pani Anny Durio wygląda dosyć obiecująco, sytuacja w klubie wydaję się być ustabilizowana i coraz to głośniej mówi się o tym, że klub będzie chciał awansować wyżej w najbliższych latach. Wszyscy kibice czekają, aby Siena wreszcie powróciła na salony.

Znalezione obrazy dla zapytania: robur siena 2020

2. Kto jest liderem drużyny, a kto z tej ekipy może w niedługim czasie zabłysnąć w wyższych ligach?

Liderem naszej drużyny jest zdecydowanie nasz Capitano, Dario D’Ambrosio… i tak, jest on bratem Danilo z Interu, a nawet więcej, są bliźniakami i grają na tych samych pozycjach. Dario to piłkarz bez którego ciężko wyobrazić sobie naszą defensywę. Jest jedynym zawodnikiem w całych rozgrywkach Serie C, który nie opuścił jeszcze ani jednej minuty w tym sezonie, gra po prostu wszystko. Wyróżnię tutaj jeszcze trzech piłkarzy, naszych dwóch najlepszych strzelców obecnego sezonu, Alessandro Cesariniego i Marco Guidone, a tym trzecim jest Tommaso Arrigoni, który jest mózgiem naszej drużyny i też jednym z najlepszych strzelców zespołu zaraz po wspomnianej dwójce. Jeśli chodzi o zawodników, którzy mogą zabłysnąć w wyższych ligach to może być po prostu ciężko. Nasza kadra co roku zmienia się bardzo mocno, zawodnicy odchodzą, dużo ich też przychodzi, ale są to raczej transfery na zasadzie wolnego kontraktu, czy też wypożyczenia, nie zawsze tak jest oczywiście, ale przeważnie tak to wygląda. Dlatego chyba nie widzę takiego piłkarza w naszych szeregach, którego na dzień dzisiejszy jestem wstanie ocenić czy zrobi jakąś karierę, a może ktoś mnie jeszcze zaskoczy, kto wie… w piłce nigdy nie wiadomo co się wydarzy. Liczę na to, że Siena prędzej czy później awansuje wyżej i właśnie tutaj będą błyszczeć. (śmiech)

Znalezione obrazy dla zapytania: dario d ambrosio

Dario D’Ambrosio. 31-latek w Sienie występuje od 2016 roku. Wcześniej grał Bassano, Monzie, czy Lecce.

3. Skąd Wasze zainteresowanie akurat Sieną?

Wszystko zaczęło się od gry FIFA 08, która wyszła we wrześniu 2007 roku, czyli miałem wtedy 8 lat. Była to moja pierwsza gra na playstation. Nie bardzo jeszcze ogarniałem te wszystkie tryby i tak dalej, ale swój pierwszy “szybki mecz” właśnie rozegrałem drużyną AC Siena i potem już poszło, spodobało mi się i na początku nie grałem żadną inna drużyną niż tylko właśnie Sieną. Nie kojarzyłem ich wtedy nawet, nie miałem tak na prawdę skąd, a w telewizji oglądałem tylko jeden mecz Champions League w środy i jeden Pucharu UEFA no i wielkie imprezy. W FIFIE pamiętam, że moim ulubionym piłkarzem z tamtej Sieny był Enrico Chiesa, Tata Federico, który występuje dzisiaj w barwach Fiorentiny i w reprezentacji Włoch. Ale kibicowanie temu klubowi zaczęło się tak naprawdę w sezonie, w którym Siena doszła do półfinału Coppa Italia, gdzie uległa dopiero Napoli. To był pierwszy sezon (11/12) po rocznej przerwie gdzie wrócili do Serie A, a wprowadził ich wtedy Antonio Conte, który po sezonie odszedł właśnie do Juventusu. Od tego sezonu właśnie mogłem ich oglądać w telewizji, a jak się później okazało nie na długo. Dzisiaj tylko strimy w internecie mi zostały. (śmiech) #AvantiRobur

Więcej o losach Robur Siena możecie poczytać na Twitterze i Facebooku.

Komentarze