Talenty czystej wody, część 1: Sandro Tonali

Talenty czystej wody, część 1: Sandro Tonali

Reprezentacja Włoch cierpi obecnie na potężny brak tożsamości. Brakuje liderów, jakich jeszcze niedawno w Squadra Azzurra było mnóstwo. Postanowiliśmy z tego powodu przybliżyć Wam najbardziej utalentowanych młodych zawodników na Półwyspie Apenińskim, którzy w niedługim czasie mogą stać się gwiazdami Serie A i trafić do reprezentacji. Nie będziemy się jednak ograniczać tylko i wyłącznie do Włochów, ale opiszemy także graczy innych narodowości.

Na początku bierzemy na tapet chłopaka, o którego już teraz zabijają się wielkie kluby. Sandro Tonali nazywany „nowym Pirlo” w ostatnich tygodniach trafił na okładki gazet, a przy jego nazwisku zmieniały się tylko nazwy klubów i cena, jaką potencjalni kupcy musieliby zapłacić, by wyrwać go z Brescii. 18-latka już teraz na celowniku ma Milan, Inter, Roma, Juventus czy Chelsea, a według doniesień Mediaset, najbardziej zdeterminowany w tej kwestii pozostaje zespół Nerazzurrich, który gotowy jest wyłożyć na stół 25 milionów euro. Pamiętacie, że w podobnym wieku Inter wyciągał z Brescii Andreę Pirlo, płacąc przy tym zaledwie nieco ponad 2 miliony euro?

Kim jest Sandro Tonali i o co tyle krzyku w jego przypadku? Urodzony w Lodi zawodnik jest wychowankiem Brescii, gdzie występuje od dziecka i gdzie po kolei przechodził kolejne szczebelki młodzieżowej kariery, chociaż przechodził to złe pojęcie, bardziej przeskakiwał je z ogromną prędkością, aż od stycznia tego roku jest częścią pierwszej drużyny. Bynajmniej nie pełni w niej roli statysty, tylko jest podstawowym graczem drużyny Eugenio Coriniego, jej mózgiem, który w 8 dotychczasowych spotkaniach na poziomie Serie B zdążył wypracować już trzy asysty. Pomocnik na świeczniku pozostaje jednak już od poprzedniego sezonu, gdy w wieku 17 lat zdążył rozegrać dla Brescii 19 spotkań (2 gole, 2 asysty), płynnie przy tym przeskakując z poziomu Primavery.

Skąd porównania do Pirlo? Bynajmniej nie z powodu podobnej fryzury, ale z powodu rewelacyjnej kontroli piłki i przeglądu pola. Tonali to mózg środka pola, z rewelacyjną techniką i podaniem. 18-latek perfekcyjnie bije stałe fragmenty gry i imponuje boiskową kreatywnością. Jak na tak młody wiek, na murawie jest opanowany i nie ponoszą go emocje. Sami przyznacie, że zestaw cech bardzo zbliżony do Pirlo.

https://twitter.com/Blue_Footy/status/1052321113290747904

Szansa, że Tonali pozostanie w Brescii dłużej niż do końca sezonu jest bardzo mała, a tak naprawdę, już zimą pomocnik może zmienić barwy klubowe. Tym razem jednak ekipa Biancoazzurrich otrzyma za swój młody talent o wiele więcej niż w przypadku Pirlo.

Komentarze