• Born (age)
  • LocationFrancja
  • PositionNapastnik

David Trezeguet, to były snajper Juventusu i reprezentacji Francji, ale po kolei. Popularny Trezegol przyszedł na świat 15 października 1977 roku we francuskim Rouen. David posiada argentyńskie korzenie, jego ojciec był Argentyńczykiem i również grał w piłkę nożną, choć oczywiście nie z takimi sukcesami jak syn. David pierwsze kroki w świecie profesjonalnego futbolu stawiał w argentyńskim zespole Platenese skąd w 1995 roku przeniósł się do AS Monaco. Tutaj jego kariera zaczęła rozkwitać, a on sam powoli stawał się napastnikiem rozpoznawalnym na cały świecie. Pierwsze dwa sezony w Księstwie nie należały do łatwych, gdyż Trezeguet przez ten czas na boiskach Ligue 1 pojawił się zaledwie 8 razy. W sezonie 95/96 na placu gry spędził jedynie 27 minut, zaś sezon później tylko o 130 minut więcej. Punktem kulminacyjnym były rozgrywki 1997/98. David Trezeguet stał się wówczas podstawowym graczem Les Rouge et Blanc, a na jego talencie strzeleckim poznawała się powoli cała Europa. Już w pierwszym sezonie, w którym został obdarzony zaufaniem, odpłacił się 18 bramkami w Ligue 1 i czterema w rozgrywkach Champions League. Następne dwa sezony, to kolejno 12 i 22 bramki w lidze francuskiej i dwa razy po dwa trafienia w Pucharze UEFA. Po tych świetnych wynikach przyszedł czas na transfer do Juventusu.

W lipcu 2000 roku David Trezeguet, za 23 miliony euro, przeniósł się do Juventusu, gdzie praktycznie z miejsca stał się bardzo ważną postacią. W premierowym sezonie zdobył aż 14 bramek w Serie A, a sezon później o 10 bramek więcej zgarniając przy tym tytuł Capocannoniere, zaś w Lidze Mistrzów trafił aż 16 razy! W każdym z następnych sześciu sezonów zawsze zdobywał co najmniej 10 bramek, jednak kibice Juventus zapamiętają go nie tylko z powodu dziurawienia siatek bramek rywali. Dla nich, jest przede wszystkim legendą, która pozostała z klubem, gdy Juventus został karnie zdegradowany do Serie B.  Na zapleczu pierwszej ligi Trezeguet również błyszczał, bowiem zdobył 15 bramek, które w znaczącym stopniu przyczyniły się do rychłego powrotu Juventusu do Serie A.

W Turynie spędził jeszcze trzy sezony, a gdy przestał być kluczową postacią przeniósł się do hiszpańskiego Hercules CF, który wówczas występował w La Liga. Tam spędził jeden sezon, strzelając 12 bramek, by ostatecznie wrócić do Argentyny, gdzie występował przez kolejne pięć sezonów. Najpierw w River Plate, następnie w Atlético Newell’s Old Boys. Na zakończenie kariery spróbował jeszcze swoich sił w Indiach ale rozegrał zaledwie 9 spotkań i postanowił zakończyć karierę.

Grzechem byłoby nie przypomnieć kariery reprezentacyjnej Trezegola. Francuz jest przecież Mistrzem Świata z 1998 roku oraz Mistrzem Europy z roku 2000 (strzelił złotego gola w dogrywce finałowego meczu przeciwko Włochom). Wystąpił również w finale mundialu w roku 2006, ale z pewnością nie wspomina go dobrze. To on podczas serii jedenastek trafił w poprzeczkę, co dało ostatecznie triumf Italii. Dla reprezentacji trójkolorowych wystąpił w sumie 71 razy zdobywając 39 bramek.

Komentarze

Partnerzy

Leave a Comment

(required)

(required)