• Born (age)
  • LocationFrancja
  • PositionObrońca

Lilian Thuram przygodę z profesjonalną piłką zaczął w AS Monaco w roku 1990. Mimo bardzo młodego wieku szybko wywalczył sobie miejsce w podstawowym składzie francuskiej drużyny. Grając w zespole z Księstwa wywalczył Puchar Francji, Puchar Ligi a sezonie 1993/94 doszedł z nią do półfinału Ligi Mistrzów.

Wyczyny Francuza nie pozostały niezauważone i w lecie 1996 roku, został on kupiony przez Parmę, która systematycznie budowała swoją potęgę. Thuram błyskawicznie stał się integralną częścią defensywy Gialloblu i wraz z Fabio Cannavaro stworzył parę, swojego czasu, najlepszych obrońców w Serie A.

W swoim pierwszym sezonie w zespole Gialloblu, Thuram zaliczył 37 występów, w których zdobył jednego gola, w wygranym 3:2 spotkaniu, ligowym, przeciwko Cagliari. Jak się później okazało było to jego jedyne trafienie w historii występów na Stadio Ennio Tardini.

Równolegle z karierą klubową, znakomicie rozwijała się także przygoda Thurama z reprezentacją Francji, z którą w 1998 roku sięgnął po Mistrzostwo Świata, a dwa lata później po Mistrzostwo Europy. W przypadku obu tych turniejów, Thuram był podstawowym zawodnikiem kadry “Trójkolorowych”.

Wracając do występów Thurama w Parmie, to ogółem, na Stadio Ennio Tardini, spędził on 5 sezonów, w trakcie których rozegrał ponad 200 spotkań i wraz z Gialloblu świętował zdobycie takich trofeów jak Puchar UEFA, Puchar Włoch i Superpuchar Włoch.

Przygoda Thurama z Parmą zakończyła się w czerwcu 2001 roku kiedy to w wyniku, pogarszającej się sytuacji finansowej, Gialloblu zmuszeni byli wyprzedawać największe gwiazdy. Nowym pracodawcą Francuza, okazał się być Juventus, który zapłacił za niego oko 31 mln dolarów.

W Turynie, podobnie jak w Parmie, Thuram spędził 5 sezonów, w trakcie których zdołał przenieść swoje umiejętności na jeszcze wyższy poziom, dorzucając jednocześnie dwa tytuły mistrza Włoch, do swojej bogatej kolekcji trofeów.

Sukcesy, sukcesami, jednak Thuram nie był na tyle przywiązany do zespołu “Starej Damy” by pozostać w jej szeregach po degradacji do Serie B, która była efektem afery korupcyjnej Calciopoli. Krótko po ogłoszeniu ostatecznego werdyktu, zawodnik zdecydował się na opuszczenie półwyspu apenińskiego i przeniósł się do Barcelony.

W Hiszpanii, Thuram niczym szczególnym się nie wyróżnił i nie przypominał piłkarza, który rok po roku zachwycał Serie A. Do odbiegającej od normy formy sportowej, doszły także problemy zdrowotne, które zmusiły Francuza do podjęcia radykalnej decyzji, dotyczącej swojej przyszłości. W związku z wykrytą wadą serca, Thuram po dwóch sezonach gry w barwach Barcelony, 1 sierpnia 2008 roku, ogłosił zakończenie piłkarskiej kariery.

 

/fcparma.com.pl/

Komentarze

Partnerzy

Leave a Comment

(required)

(required)