• Born (age)
  • LocationDwirkiwszczyna
  • PositionNapastnik

“SHEVCHENKO GOOOL!” rozbrzmiewało dumnie na kilkudziesięciu stadionach, wyśpiewywane przez setki tysięcy gardeł kibiców oraz miliony oglądających przed telewizorami kolejny wspaniały występ Ukraińca, w ciągu jego okraszonej w 241 zdobytych bramek, osiemnastoletniej kariery.

Jego kariera zaczęła się gdy miał zaledwie 9 lat. Podczas jednego z podwórkowych turniejów w Kijowie, talent młodziutkiego Andriya odkrył Oleksandr Szpakow, skaut lokalnego Dynama, który był tak zafascynowany umiejętnościami dziewięciolatka, że ze wszystkich sił starał się namówić jego rodziców (mających w planach dla swojego syna karierę wojskową) na przeprowadzkę do stolicy, by ich chłopak mógł dołączyć do pierwszej w swoim życiu profesjonalnej drużyny. Udało mu się. Tak właśnie zaczęła się historia Shevy w zespole nazywanym “Chlubą Ukrainy”. Gdy Shevchenko skończył 16 lat dołączył do pierwszej drużyny swojego ukochanego klubu. a dwa lata później pierwszy raz w niej zadebiutował. Debiutanckie trafienie zanotował 1 grudnia 1994 roku pokonując bramkarza FK Dnipro. Od tego momentu wszystko potoczyło się bardzo szybko. Niedługo potem zadebiutował w kadrze Ukrainy, w której ostatecznie po 18 latach gry został najlepszym strzelcem w historii, zatrzymując się na 48 trafieniach w 111 spotkaniach.

Choć jego nazwisko na rodzinnej Ukrainie było dobrze znane, to kibice europejscy poznali je 5 listopada 1997 roku, a właściwie tego pamiętnego wieczoru mieli przyjemność słyszeć je trzykrotnie jeszcze przed przerwą, bo właśnie tyle razy Shevchenko pokonywał bramkarza Barcelony w fazie grupowej elitarnej Ligi Mistrzów, ku radosnym okrzykom ukraińskiej publiczności zgromadzonej w Kijowie. Po tak udanym występie nic dziwnego, że pytały o niego największe kluby w Europie, a on dopiero niecałe dwa lata później zdecydował się na transfer do Milanu, co miało okazać się dla niego strzałem w dziesiątkę.

Andriy Shevchenko po przeprowadzce do Mediolanu, stał się praktycznie z miejsca podstawowym napastnikiem w drużynie Carlo Ancelottiego. Fani Rossonerich błyskawicznie pokochali blondwłosego chłopaka ze wschodu. Swoje pierwsze chwile chwały Sheva przeżył w sezonie 2002/2003, kiedy to w finale Ligi Mistrzów wykorzystał decydującego karnego, dając mediolańczykom kosztem Juventusu zasłużone trofeum dla najlepszej drużyny Europy. Mniej miłe wspomnienia z tymi rozgrywkami wiążą się ze słynnym finałem w Stambule, kiedy to Milan w Ukraińcem w składzie roztrwonił trzy-bramkową przewagę nad Liverpoolem, a tym razem w konkursie jedenastek Shevchenko również wykonywał ostatni rzut karny, ale jego strzał obronił wówczas Jerzy Dudek tańcząc wcześniej słynny do dziś “Dudek dance”. Gdy wiele lat później Andriy został zapytany o tamten mecz, stwierdził bez ogródek, że to był najgorszy dzień w jego piłkarskim życiu. Podczas swojej kilkuletniej przygody we Włoszech, Sheva osiągnął kilka sukcesów z Milanem także na niwie krajowej. Dwukrotnie zostawał najlepszym strzelcem Serie A, a tygodnik France Football przyznał mu w 2004 roku prestiżową Złotą Piłkę. W 2006 odszedł z Milanu do Chelsea z powodów rodzinnych za 30 mln funtów, a w Mediolanie pozostawił po sobie piękne wspomnienie 175 goli strzelonych w 322 meczach.

O przeprowadzce do Anglii mówiły wszystkie sportowe dzienniki, a Rosyjski miliarder Roman Abramowicz liczył na Ukraińskiego super snajpera, który miał poprowadzić Chelsea do tak upragnionego triumfu w Champions Leauge. Jednak mimo ogromnych oczekiwań i pokładanych w nim nadziei, Shevchenko nie sprostał im w najmniejszym stopniu. Tylko 9 goli przez 2 lata gry w Londynie, 58 występów i sporo czasu spędzonego na leczeniu kontuzji zatrzymało dalszą karierę wychowanka Dynama. Władze Chelsea wreszcie w 2009 r. postanowiły wypożyczyć Scheve do jego drugiego domu, tego we Włoszech. Niestety tam nie doszło do wielkiego powrotu formy napastnika, bo ten bez żadnego gola w Serie A wrócił jeszcze na chwilę do Londynu, by stamtąd na stałe przenieść się do ukochanego Dynama Kijów. To w tych barwach skończył opiewającą we wspaniałe bramki, triumfy oraz dość długi okres gry na najwyższym światowym poziomie karierę w wieku trzydziestu sześciu lat.

Po zakończeniu kariery 41-letni dziś Szewczenko postanowił pozostać przy piłce, zajmując się trenerką. Od lutego do lipca 2016 roku pełnił funkcję asystenta selekcjonera reprezentacji Ukrainy, a 15 lipca 2016 roku został mianowany pierwszym trenerem reprezentacji. Za jego kadencji nasi wschodni sąsiedzi wygrali siedem spotkań, dwa zremisowali i cztery razy schodzili z boiska pokonani.

Autor: Arkadiusz Bogucki

Jeżeli doceniasz naszą pracę i chcesz dołożyć się do rozwoju strony, to zapraszamy do wsparcia na Patronite. Za każde wsparcie z góry bardzo dziękujemy!

Komentarze

Partnerzy

Leave a Comment

(required)

(required)