Po raz kolejny wszystkich zaskoczyć – SPAL Ferrara

Po raz kolejny wszystkich zaskoczyć – SPAL Ferrara

Siedem lat temu klub musiał ogłosić bankructwo i rozpocząć kręta drogę po zakrętach półamatorskich lig. Przez wszystkie te trudności przeszedł jednak stosunkowo szybko i trzy dwa lata temu pojawił się w elicie. Mimo widma szybkiego spadku, drużyna utrzymała się, a następnie podniosła sobie poprzeczkę i niemal zahaczyła o pierwszą dziesiątkę. Jak będzie w tym roku?

Leonardo Semplici pracuje w Ferrarze już blisko pięć lat i jego nazwisko powoli zaczyna się przewijać w kontekście przejęcia większych klubów. Latem temat zatrudnienia 52-latka sondowała Roma i Milan, jednak Włoch pozostał w Ferrarze, gdzie ponownie spróbuje dojść ze swoją grupą graczy do ich maksymalnych możliwości. Łatwiej niż przed rokiem jednak nie będzie i to nie tylko dlatego, że konkurencja się wzmocniła, ale głównie dlatego, ekipa z Ferrary się osłabiła. W kadrze nie ma już najlepszego asystenta i motoru napędowego po prawej stronie Manuela Lazzariego, odszedł bardzo solidny stoper Kevin Bonifazi, a także trzeci najlepszy strzelec poprzedniego sezonu Mirko Antenucci. Zapewne do końca sierpnia będą trwały burze wokół Andrei Petagnii, który znajduje się na celowniku angielskich, jak i włoskich drużyn.

Z transferów do klubu wspomnieć można o Ertricie Berishy, byłym golkiperze Lazio i Atalanty, który spróbuje wprowadzić spokój między słupki bramki. Lazzariego spróbuje zastąpić Marco D’Alessandro, a na drugim skrzydle ataki spróbuje nakręcać Federico Di Francesco. Do Ferrary powrócił również Bartosz Salamon, który ma za sobą niezły sezon we Frosinone, jednak spadek przekreślił szanse na jego definitywne wykupienie. 28-latek o regularne występy będzie miał trudno, również dlatego, że niepodważalną pozycję u Sempliciego ma Thiago Cionek. Brazylijczyk z polskim paszportem w poprzednim sezonie ominął zaledwie siedem ligowych spotkań, w tym cztery z powodu zawieszenia za kartki.

Główną siłą SPAL pozostaje jednak jego trener, a także bardzo klimatyczny, blisko 16-tysięczny stadion, gdzie trybuny osadzone są niemal przy samym boisku, co często potrafi zmotywować gospodarzy i przestraszyć rywali. W klubie liczą również na dalszy rozwój Andrei Petagnii, który został już najdroższym nabytkiem w historii drużyny (15 milionów euro) i nikt nie ukrywa, że jeszcze jeden dobry sezon i w Ferrarze nikt nie będzie mu zamykał drzwi przed transferem do lepszego zespołu.

Typ Serie A Polonia: Miejsca 13-15

Przyszli: Igor (Red Bull Salzburg, 3 mln), Ertrit Berisha (Atalanta, wyp.), Marco D’Alessandro (Atalanta, wyp.), Di Francesco (Sassuolo, wyp.)

Odeszli: Lazzari (S.S. Lazio, 11 mln), Antenucci (SSC Bari), Filipo Costa (Bari), Manuel Schiatarella (Benevento, za darmo), Kevin Bonizafi (Torino, powrót z wyp.), Poluzzi (szuka klubu), Viviano (Sporting CP, koniec wyp.), Simic (Sampdoria, koniec wyp.)

Komentarze