Od Dybali do Ricciardo. Gdzie obecnie znajduje się Palermo?

Od Dybali do Ricciardo. Gdzie obecnie znajduje się Palermo?

Palermo było swego czasu poważnym graczem w Serie A, rokrocznie sprowadzając do ligi ciekawych graczy, którzy później opuszczali ich progi za grube miliony. To na Sycylii wypromował się Paulo Dybala, Andrea Belotti, Salvatore Sirigu, czy Kamil Glik. Od kilku lat Rosanero dryfowali jednak ku otchłani, która ostatecznie pochłonęła ich w połowie 2019 roku. Gdzie są teraz, jak wygląda organizacja klubu, czy są szanse na szybki powrót do Serie A? Na te i inne pytania odpowiedzieli nam twórcy polskiej strony o Palermo. 

1. Jak obecnie wygląda sytuacja w Palermo?

Znalezione obrazy dla zapytania: palermo calcio 2020"
Jakub Ciurkot (SSD Palermo – Poland): 12 lipca 2019 roku dla fanów US Città di Palermo będzie kojarzony z dniem klęski i rozpaczy. To właśnie tego dnia drużyna z Sycylii została oficjalnie wykluczona z rozgrywek Serie B, a klub przestał istnieć. Jednak upadek zespołu rozpoczął się znacznie wcześniej, ale o tym możecie przeczytać w osobnym artykule na stronie serieapolonia.pl. 

Tego samego dnia bowiem 12 lipca zostały przygotowane dokumenty umożliwiające utworzenie nowego klubu. Burmistrz Palermo Leoluca Orlando 23 lipca 2019 roku oficjalnie ogłosił powstanie nowej organizacji sportowej o nazwie Società Sportiva Dilettantistica Palermo (SSD Palermo) wraz z nowym logiem. Właścicielem klubu została firma o nazwie „Hera Hora srl”, której współwłaścicielami zostali przedsiębiorcy Dario Mirri (prezydent) oraz Tony DiPiazza (wiceprezydent). Sponsoerm technicznym klubu została firma „Kappa”. Dyrektorem zarządzającym został Rinaldo Sagramola, który zna Palermo jak własną kieszeń. Od 2004 roku przez osiem sezonów pełnił funkcję dyrektora zarządzającego w klubie. Za jego kadencji Palermo grało na najwyższym szczeblu rozgrywkowym we Włoszech, europejskich pucharach oraz finale pucharu Włoch. Cele jakie postawili sobie nowi właściciele są bardzo ambitne. Po pierwsze Palermo z powrotem w Serie A w ciągu trzech lat. Po drugie budowa nowego centrum sportowego, które będzie „fabryką” młodych piłkarzy. Po trzecie budowa marki o nazwie „Palermo”, identyfikacja między miastem a drużyną. To tylko jedne z głównych celów nowego zarządu.

SSD Palermo swoją historię na nowo rozpoczęło w Serie D (najwyższy poziom nieprofesjonalnej piłki nożnej we Włoszech). Pierwszym trenerem zespołu został Rosario Pergolizzi, który powrócił do klubu po 10 latach nieobecności.

Tak jak wcześniej wspomniałem obecnie Rosanero występują w Serie D, Grupa I. Liga składa się z osiemnastu zespołów. System rozgrywek to standardowo mecz i rewanż. Pomimo faktu, że Palermo gra dopiero na czwartym szczeblu rozgrywkowym fani tego klubu pozostali wierni klubowi. Na pierwszy mecz ligowy, który został rozegrany na wyjeździe w Marsali wybrało się około 3000 tysiące kibiców z Palermo.

Na meczach domowych jest ich o wiele więcej. Średnio na mecze domowe rozgrywane na Stadio Renzo Barbera przychodzi po 12 tysięcy kibiców. Palermo rekord ligi pobiło już w pierwszym spotkaniu sezonu rozgrywanym przed własną publicznością w Palermo. Na stadionie pojawiło się 16 735 osób!!! Jest to absolutny rekord tej ligi. Ponadto na początku września wraz ze startem rozgrywek klub podał oficjalną informację o sprzedaniu nieco ponad 9 tysięcy karnetów na domowe mecze Rosanero.

2. Czy Maurizio Zamparini dalej w jakiś sposób jest związany z zespołem?

Znalezione obrazy dla zapytania: maurizio zamparini"
Hubert Gliński (SSD Palermo – Poland): Każdy kto, choć troszkę interesował się naszym klubem doskonale, wie kim dla ówczesnego US Palermo był Maurizio Zamparini. Oczywiście pod jego wodzą świętowaliśmy sukcesy, ale niestety w ostatnich latach, a szczególnie od 2018 roku same porażki. To wszystko doprowadziło do tego, że w październiku 2019 roku ogłoszono upadłość spółki.

Pojawiły się pytania: i co teraz? Gdzie zagramy, w której lidze? Kto stworzy struktury? Na szczęście znaleźli się ludzie, którym na sercu leży dobro sycylijskiej piłki nożnej. Przy pomocy burmistrza Palermo zostało założone nowe stowarzyszenie, które buduje się można powiedzieć od podstaw. Dużo zostało już osiągnięte, co pozwoliło zbudować zespół, który od sezonu 2019/20 występuję w Serie D. Nowy “twór” buduje się na czystych podstawach, które nie mają, a przynajmniej my nic na ten temat nie wiemy, wspólnego z doświadczonym działaczem sportowym. Zamparini ma obecnie dużo ważniejsze zmartwienie niż piłka nożna. Były prezydent US Palermo został postawiony w stan oskarżenia wraz ze swoimi współpracownikami. Proces rozpocznie się 7 kwietnia 2020 roku.

3. Czy klub ma szansę już w tym sezonie powrócić do Serie C?

Znalezione obrazy dla zapytania: ssd palermo"

Jakub Ciurkot (SSD Palermo – Poland): Jako fani sycylijskiego zespołu nie wyobrażamy sobie innego scenariusza niż awansu do Serie C już w tym roku. Obecnie Rosanero zajmują pierwsze miejsce w tabeli z dorobkiem 51 punktów. Druga Savoia ma o pięć punktów mniej. Walka o bezpośredni awans z pierwszego miejsca prawdopodobnie stoczy się między Palermo i Savoią, ponieważ trzecia FC Messina ma aż 12 punktów straty do lidera.

Początek sezonu to istna deklasacja i dominacja w wykonaniu Palermo. Pierwsze dziesięć spotkań podopieczni Rosario Pergolizzi’ego wygrali i z kompletem 30 punktów na koncie pewnie zadomowili się na fotelu lidera. Od pierwszej porażki w sezonie (Palermo 0:1 Savoia, 10.11.2019) rozpoczęła się gra w kratkę. Rosanero przeplatali zwycięstwa gorszymi spotkaniami i tracili punkty. Jednak pomimo dwóch porażek i trzech remisów ekipa z Sycylii z dorobkiem 51 punktów góruje nad resztą stawki. Co może dziwić Palermo więcej punktów straciło przed własną publicznością niż na wyjazdach. Na Stadio Renzo Barbera stracili 8 punktów remisując z Troiną oraz odnosząc porażki z Savoią i AS Acireale. Na wyjazdach Palermo jest najlepszą drużyną w lidze. W dziesięciu spotkaniach zainkasowali 26 punkty (8 zwycięstw, 2 remisy).

4. Jak udało się poskładać kadrę, która w sierpniu na miesiąc przed rozgrywkami liczyła zaledwie kilka nazwisk?

Znalezione obrazy dla zapytania: ssd palermo"

Hubert Gliński (SSD Palermo – Poland): Myślimy, że na te wszystkie aspekty trzeba spojrzeć zdecydowanie szerzej, a nie tylko skład zespołu. Musimy mieć na uwadze, że nasz klub rodził się na oczach kibiców. Każda osoba zaangażowana w ten projekt miała pełne ręce roboty. Trzeba sobie powiedzieć jasno i uczciwie, że zawodnicy byli pozyskiwani na zasadach amatorskich, a więc w większości przypadków zawodnicy sami zgłaszali się do szkoleniowca, czy też do innych osób zaangażowanych w ten projekt. Praktycznie każdego dnia na zajęcia treningowe dołączało kilku nowych graczy. W trakcie okresu przygotowawczego została wyselekcjonowana kadra pierwszego zespołu, z którą sztab szkoleniowy i działacze będą chcieli współpracować.

Więcej informacji o losach Palermo otrzymacie tutaj – SSD Palermo Poland

Komentarze