Byki chcą europejskich pucharów – Torino FC

Byki chcą europejskich pucharów – Torino FC

Ostatni raz Torino miało okazję grać w europejskich pucharach w sezonie 2014/15. W tamtym okresie udało im się dojść do 1/8 finału. Obecnie Byki ponownie miały ogromną szansę, aby w tych rozgrywkach się znaleźć, jednak w IV rundzie eliminacji na ich drodze stanęło Wolverhampton, które okazało się nie do przejścia. 

Byki zakończyły zeszłe rozgrywki Serie A na 7 miejscu, ostatnio tak wysoko w tabeli znaleźli się w sezonie 13/14. Generalnie ta lokata nie daje możliwości gry w europejskich pucharach, lecz przez trudną sytuacje Milanu, która zmusiła ich do zrezygnowania z gry w Lidze Europy do tych rozgrywek wskoczyła ekipa Waltera Mazzarriego. Torino zaczęło grę w Europie od 2. rundy eliminacji, gdzie gładko pokonali węgierski Debrecen 7:1 w dwumeczu. Kolejną ofiarą turyńskiej drużyny był Soligorsk, który w dwumeczu uległ 6:1. W ostatniej rundzie eliminacji do Ligi Europy na rozpędzone byki czekała ekipa Nuno Espirito Santo. W pierwszym meczu na Stadio Olimpico Grande Torino drużyna gospodarzy przegrała z wilkami 2:3. W rewanżu górą również była ekipa z Anglii, które tym razem wygrały 2:1.

W obecnie trwającym do 2 września letnim mercato włodarze klubu nie zdecydowali się na transfer żadnych nowych piłkarzy, klub wykupił tylko tych zawodników którzy przebywali na wypożyczeniu w Torino w zeszłym sezonie. Pierwszym z nich jest Simone Zaza, który najczęściej jest kojarzony ze swojego niezbyt udanego wykonania rzutu karnego na EURO 2016 w meczu z Niemcami. Chociaż Mazzarri wierzy w tego 28-letniego snajpera na którego wydał ok. 12 mln euro. Wystawiając go w duecie wraz z Belottim już w pierwszej kolejce zdobył bramkę przeciwko Sassuolo. Kolejnym zawodnikiem który przyszedł do Turynu na takiej samej zasadzie jak ww. Włoch jest Ola Aina, na którego transferze Chelsea zarobiła około 10 mln euro. W minionym sezonie 22 – letni Anglik wystąpił w trykocie Torino, aż 30 razy zdobywając jedną bramkę. Klub zakontraktował również na stałe Koffiego Djidji oraz Cristiana Ansaldiego. Na plus można zapisać także fakt jakim jest to, że zespół nie stracił kluczowych zawodników ze swojej pierwszej jedenastki. Zawodnikiem, który wyróżniał się na tle innych był Salvatore Sirigu wybierany przez wielu do drużyny sezonu. Śmiało można powiedzieć, że był to dotychczas najlepszy sezon w karierze 32-letniego Włocha. W kontekście byłego gracza min. PSG należy odnotować, że blisko niecałe 600 minut trwała najdłuższa seria bez wpuszczonej bramki. Osiągnięcie to jest najlepszym wynikiem jakiegokolwiek bramkarza Torino od pamiętnego sezonu 1976/77 w którym Byki zajęły 2. miejsce. Kolejnym graczem Torino, który świetnie się spisywał w kontekście gry w defensywie w minionej kampanii jest Armando Izzo. Ten 27-letni Włoch zagrał kapitalny sezon pełen wielu szczęśliwych historii dla niego takich jak powołanie do kadry Włoch przez Roberto Manciniego. Według wielu ekspertów Izzo znajduje się w czwórce najlepszych defensorów ligi obok Koulibalego, Skriniara oraz żywej legendy Juve Giorgio Chielliniego. Potwierdza to statystyka przechwytów na mecz, która w przypadku Armando wynosi 2,4 na mecz co stanowi drugi wynik w lidze. Mówiąc o Torino nie można zapomnieć o kapitanie z krwi i kości jakim jest Andrea Belotti który w ponad 180 występach dla klubu zdobył 70 bramek i cały czas się nie zatrzymuje.

Torino za kadencji porywczego Waltera Mazzarriego wyróżnia się znakomitą grą obronną i wysokim pressingiem, lecz ma także znakomitych snajperów w linii ataku. Byki w nadchodzącym sezonie będą chciały same wywalczyć miejsce gwarantujące grę w europejskich pucharach co w przypadku tak dobrze zorganizowanej ekipy jest bardzo prawdopodobne.

Typ Serie A Polonia: Miejsca 6-8

Autor: Patryk Mettler

Przyszli: Simone Zaza (Valencia, 12 mln), Ola Aina (Chelsea, 10 mln), Koffi Djidji (FC Nantes, 4,5 mln), Cristian Ansaldi (FC Internazionale, 2,5 mln), Kevin Bonifazi (Spal, powrót z wypożyczenia), Alessandro Buongiorno (Capri, powrót z wypożyczenia), Simone Edera (Bologna, powrót z wypożyczenia), Lyanco (Bologna, powrót z wypożczenia)

Odeszli: M’Baye Niang (Rennes, 15 mln), Adem Ljajić (Besiktas, 6,5 mln), Danilo Avelar (Corinthians, 2,5 mln), Emiliano Moretti (koniec kariery)

Komentarze