5 maja 2002 roku, czyli jeden z najbardziej przewrotnych dni w historii calcio

5 maja każdemu starszemu kibicowi Interu będzie się do końca życia kojarzył z dniem wielkiego smutku i żalu, natomiast fanom Juventusu, z dniem wielkiego święta. To właśnie tego dnia rozstrzygnęły się bowiem losy scudetto za sezon 2001/2002, w którym do samego końca brały udział trzy drużyny – Juventus, Inter i Roma.

Ostatnia 34 kolejka Serie A miała wówczas przesądzić o tytule mistrzowskim. W najbardziej korzystnej sytuacji pozostawał będący na pozycji lidera Inter, który miał punkt przewagi nad Juventusem i dwa nad Romą. Nerazzurri w ostatniej serii gier udawali się do Rzymu na spotkanie z Lazio. Kibice Biancocelestich w obawie przed drugim z rzędu scudetto dla swoich odwiecznych rywali z drugiej strony Rzymu, byli gotowi podstawić się Interowi, byle tylko tytuł nie trafił w ręce Giallorossich. Ostatecznie mimo szybko objętego prowadzenia za sprawą trafienia Christiana Vieriego, Orły wyrównały po trafieniu Karela Poborsky’ego. Chwilę później w szczelnie wypełnionym sektorze gości ponownie zapanował szał radości, gdy Luigi Di Biagio (obecny tymczasowy selekcjoner reprezentacji Włoch) wyprowadził Inter na prowadzenie. Przed przerwą po raz drugi tego dnia do wyrównania doprowadził Karel Poborsky. Fatalny błąd przy drugiej bramce dla rzymian popełnił Vratislav Gresko, który głową starał się podać do Francesco Toldo, jednak zagranie okazało się za słabe, a do piłki dopadł Poborsky i wpakował ją obok bezradnego golkipera gości. Druga połowa to już koncert gry gospodarzy, których najpierw na prowadzenie wyprowadził Diego Simeone, a potem wynik na 4:2 ustalił Simone Inzaghi. W 78 minucie tamtego spotkania, szkoleniowiec gości Hector Cuper ściągnął z murawy Ronaldo, a jak się później okazało, był to ostatni mecz Brazylijczyka w barwach Nerazzurrich.

Inter przegrał i tylko cud mógł sprawić, by mimo straty punktów, tytuł przypadł właśnie ekipie Beneamata. Cud, który ostatecznie się nie zdarzył, bowiem Juventus pokonał Udinese 2:0, po trafieniach Davide’a Trezegueta i Alessandro Del Piero, natomiast Roma po bramce Antonio Cassano wygrała na wyjeździe z Torino. Zwycięstwo nad Interem było także z korzyścią dla Lazio, bowiem rzutem na taśmę wyprzedzili oni Bolognę i zajęli miejsce premiujące grą w ówczesnym Pucharze UEFA.

Ostatecznie zatem scudetto przypadło Juventusowi, drugie miejsce zajęła Roma, a dopiero na trzecim miejscu podium sezon skończył Inter. Do dzisiaj kibice Nerazzurrich nie potrafią zapomnieć koszmarnego błędu popełnionego wówczas przez Vratislava Gresko, który niedługo później został za darmo oddany do Parmy.

Czwarte miejsce w sezonie 01/02 zajął wówczas Milan, natomiast na piątym miejscu rozgrywki ukończyło Chievo Verona.