25 mln euro za spadek do Serie B. Chievo Verona wyląduje ze spadochronem

25 mln euro za spadek do Serie B. Chievo Verona wyląduje ze spadochronem

11 lat w Serie A i koniec. Jeszcze tylko przez sześć kolejek będziemy mogli obserwować grę Latających Osłów w elicie, a potem drużyna Domenico Di Carlo spadnie oficjalnie do Serie B. Ci, którzy martwią się jednak, że spadek pociągnie za sobą finansową katastrofę mogą być spokojni, bo Gialloblu z tego tytułu przytulą aż 25 milionów euro.

Wszystko to dzięki finansowemu spadochronowi Włoskiej Federacji Piłkarskiej (FIGC), które przyznaje finansowe bonifikaty po spadku do Serie B. Są one zależne przede wszystkim od długości gry w elicie i wynoszą 10 milionów euro (dla zespołów, które w Serie A grały tylko rok), 15 milionów euro (2 z 3 ostatnich sezonów spędzone w Serie A) i 25 milionów euro (3 z 4 ostatnich sezonów w Serie A). Chievo będzie więc mogło najprawdopodobniej skorzystać z maksymalnej opcji finansowego ratunku, jednak ostatecznie będzie to zależało od tego kto spadnie razem z ekipą z Werony, bowiem taka finansowa pomoc dla spadkowiczów w jednym sezonie nie może przekroczyć 60 milionów euro. W przypadku, gdyby z ligi spadło również Frosinone i Empoli, to Gialloblu otrzymaliby pełną pulę.

Dla mającej (od zawsze) problemy finansowe drużyny taka pomoc może być nieoceniona, szczególnie, że w kadrze Gialloblu brakuje zawodników, którzy mogliby przynieść zespołowi spory zarobek po zakończeniu sezonu. Kogo ewentualnie mogłoby sprzedać Chievo? W tej grupie na pewno znajdzie się Mariusz Stępiński, Sofian Kiyine, czy Mehdi Leris. Wielu zawodnikom po sezonie kończą się ponadto kontrakty na czele z najbardziej doświadczoną gwardią (Stefano Sorrentino, Nicolas Frey, Sergio Pellisier), co również pozwoli ograniczyć koszty.

Być może zatem spadek do Serie B nie będzie ostatecznym gwoździem do trumny dla Chievo, tylko szansą na szybką reorganizację i powrót do Serie A.

Komentarze